به دلیل هزینه های بالای سرور های یارگمنام مجبور به قرار دادن تبلیغات همسان هستیم , لذا در صورت مشاهده تبلیغات غیر موضوع یارگمنام بدانید از روی جبر و مشکلات مالی می باشد . با تشکر مدیریت یارگمنام

عملیات مکه

انیمیشن عملیات مکه

بازدید : 13290 نفر ؛ دیدگاه : 3 دیدگاه
asabani-iran

ایران ، عصبانی ترین کشور دنیا ؟ ؟ ؟

بازدید : 5848 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه

بی حجابی مجازی

بازدید : 4969 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه
رسانه یارگمنام</div>
 • شما در یارگمنام  

 •  
 • معرفی مهم ترین وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان (عج) 
 • هستید
 • معرفی مهم ترین وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان (عج)

  در این ساعات از رسانه فرهنگی و مذهبی یارگمنام، بر اساس آنچه که در منابع های اسلامی ذکر شده است برای پیروان امام زمان (عج) در زمان غیبت وظایفی نقل شده است که برای نمونه برخی از آن ها را برای شما در ادامه مطلب ذکر می کنیم.


  ۱-دعا برای امام زمان (عج)ل الله تعالی فرجه الشریف
  ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این مهم تکیه داشته اند. امام صادق (علیه السلام) دعایی به “زراره” تعلیم کرده و می فرمایند : «…اگر زمان غیبت را درک کردی چنین دعا کن : اللهم عرفنی نفسک فإنک إن لم تعرفنی نفسک لم أعرف نبیک. اللهم عرفنی رسولک فإنک إن لم تعرفنی رسولک لم أعرف حجتک. اللهم عرفنی حجتک فإنک إن لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی» همچنین دعا های دیگری که در کتب ادعیه و…
  زیارات بدان اشاره شده، خصوصا دعای معروف «اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن…» که بحمد الله در بین جامعه شیعه بسیار معروف و مشهور است.
  ۲-شناخت صفات و سیره امام علیه السلام
  بدیهی است که یک عاشق دلباخته امام و یک منتظر حقیقی باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده، و چه سیره و روشی را در زندگی و سایر شئونات آن دارد.
  در این راستا، مطالعه آیات و روایات فراوانی که در ارتباط با وجود مقدس حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده، بسیار سودمند است.
  ۳-رعایت ادب در همه موارد
  امامی که واجب الاطاعه و حجت خدا بر تمامی اهل زمین است، نامش محترم و یادش بسیار گرامی است. او پیشوای همه و چشم بینای خدا در بین مخلوقات اوست. روزی اهل زمین به یمن وجود اوست و هر کس که به مرتبه ای از مراتب کمال می رسد از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است.
  ۴ ـ عشق و علاقه نسبت به حضرت
  مرحوم سیدعبد الکریم کفاش، هفته ای یک مرتبه به محضر آن حضرت مشرف می شد. او در ری در جوار حضرت عبد العظیم حسنی می زیست. در یکی از تشرفاتش، حضرت از او می پرسند : سیدعبدالکریم! اگر ما را نبینی چه خواهد شد؟ پاسخ می دهد : آقا حتما می میرم. حضرت در پاسخ فرمودند : «اگر چنین نبودی ما را نمی دیدی»
  ۵-علاقه مند کردن دیگران به امام زمان (عج)ل الله تعالی فرجه الشریف
  طبیعی است که هر کس به چیزی علاقمند باشد درصدد تبلیغ و ترویج آن بر آمده و آنرا به دیگران معرفی خواهد کرد، چه رسد به اینکه وجود مقدس خاتم الاوصیا عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.
  ۶-انتظار فرج
  امام صادق علیه السلام فرمودند : «بخشی از ویژگی های ائمه علیهم السلام عبارت از تقوی، پاکدامنی و خیرخواهی…و صبر در انتظار فرج است.»
  در بسیاری از روایات، پرفضیلت ترین اعمال، انتظار فرج دانسته شده است.
  در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج بیان شده که هر گاه یکی از منتظران حضرت به رحمت الهی رفت، چنانست که در میان سپاه امام و یا در میان چادر (خیمه) حضرت به شهادت برسد.
  در بعضی از روایات تعبیر شده که چنین شخصی مثل کسی است که با رسول خدا صلی الله علیه و آله در برابر کفر جهاد کرده باشد.
  ۷-اظهار علاقه وافر برای ملاقات با آن حضرت
  ۸-ذکر فضائل و مناقب آن حضرت، و شرکت در مجالس امام شناسی
  ۹-صدقه برای سلامتی امام زمان (عج)ل الله تعالی فرجه الشریف
  ۱۰-بجا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام
  اعمالی که به نیابت از امام زمان علیه السلام بجا آورده می شود در واقع هدیه ای از جانب عاشقان و شیفتگان به ایشان است.
  ۱۱-استغاثه به وجود مقدس امام عجل الله تعالی فرجه الشریف
  در بعضی از روایات از آن بزرگوار به “غیاث المضطر المستکین” تعبیر شده است.
  توسل و استغاثه بر اهل البیت علیهم السلام، سیره دائمی بزرگان و صلحا و علما شیعه بوده و حتی ائمه هدی علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می جسته اند.
  مرحوم عاملی در روایتی نقل می کنند که هنگامی که حضرت زهرا سلام الله علیها بین دیوار و در مجروح شدند، به دنبال علی علیه السلام…بودند، و ناله “یا ابن الحسن” سرمی دادند، و به وجود مقدس امام عصر حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف استغاثه جستند.
  ۱۲-تجدید بیعت با امام علیه السلام
  براساس پاره ای از روایات، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب و یا در هر جمعه مستحب است.
  و در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده که «هر کس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید : “اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم”، نمی میرد مگر آنکه حضرت را ببیند و بشناسد.»
  ۱۳-اجتناب از محارم
  کسی که منتظر واقعی است، باید از آنچه که امام زمانش کراهت و تنفر دارد، اجتناب نموده و هر عملی که در تقرب او موثر است را به خاطر رضای محبوب و ارتباط روحی با او انجام دهد.
  مرحوم شیخ طوسی متوفی ۴۶۰ هـ ق در “تجرید الاعتقاد” می نویسد : «وجوده لطف و عدمه منا» یعنی وجود حضرت لطف و عنایت بر ماست و غیبت ایشان به خاطر اعمال و رفتار بد ماست .
  “گفتم که روی خوبت از من چرا نهان است گفتا تو خود حجابی ورنه رخم عیان است”
  “گفتم که از که پرسم جانا نشان کویت گفتا نشان چه پرسی آن کوی، بی نشان است”
  علی علیه السلام فرمودند : «زمین خالی از حجت خدا نیست، لکن خداوند متعال، خلقش را از اینکه حجت را بشناسند نابینا و محروم می نماید و این به خاطر ظلمی است که بر خودشان روا داشتند.»
  «ظلم و جور با بصیرت سنخیت ندارد، و کسی که در کلاس گناه و معصیت بسر می برد هم سنخ با اولیای خدا نیست. لذا دیده اش از شناخت حضرت نابیناست.»
  حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، در توقیعی چنین می فرمایند : «فما یحبسنا عنهم إلا ما یتصل بنا مما نکرهه و لانوثره منهم» یعنی محبوس نکرده ما را از دوستان، مگر خبرهای ناگواری که همواره از ناحیه آنان به ما می رسد که ناخوشایند است، در حالیکه ما آن کارها را از ایشان نخواستیم.
  ۱۴-دوستی با صالحان
  دوستی با دوستان حضرت باعث تقرب و جلب خشنودی ایشان است. همچنین ادخال سرور مومنین و محبین اهل بیت علیهم السلام و همچنین رفع حوائج آنان نیز از وظایف منتظران عصر ظهور شمرده نشده؛ چرا که آن حضرت همانند اجداد طاهرینش باب الحوائج هستند.
  قرآن کریم در وصف یاران حضرت ختمی مرتبت می فرماید : «محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم» یعنی محمد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) و کسانی که با او هستند بر علیه کفار بسیار خشن، ولی با یکدیگر بسیار مهربانند.
  و همچنین امر خدای حکیم که می فرماید : «کونوا مع الصادقین» یعنی همواره با افراد راستگو همنشین باشید
  ۱۵-برائت از دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام
  امام هادی علیه السلام در زیارت شریفه جامعه می فرمایند : «برئت الی الله عزوجل من اعدائکم و من الجبت و الطاغوت و الشیاطین و حزبهم الظالمین» یعنی برائتمی جویم به درگاه خدای عز و جل از دشمنان اهل بیت
  منبع:رسانه یارگمنام،کتاب شریف مکیال المکارم

  1+

  این پست در تاریخ نوامبر 2, 2017 توسط تیم نوشتار یارگمنام ارسال شده است .

  1019
  1+
  ارسال نظر
  1 . دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه یارگمنام در وب منتشر خواهد شد.
  2 . پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3 . پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تمامی حقوق اعم از قالب ها و نوشته ها نزد یارگمنام محفوظ می باشد و کپی برداری از آن ها پیگرد قانونی دارد . کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد .

  Coding By S-Mohammad-H