به دلیل هزینه های بالای سرور های یارگمنام مجبور به قرار دادن تبلیغات همسان هستیم , لذا در صورت مشاهده تبلیغات غیر موضوع یارگمنام بدانید از روی جبر و مشکلات مالی می باشد . با تشکر مدیریت یارگمنام

عملیات مکه

انیمیشن عملیات مکه

بازدید : 13568 نفر ؛ دیدگاه : 3 دیدگاه
asabani-iran

ایران ، عصبانی ترین کشور دنیا ؟ ؟ ؟

بازدید : 6096 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه

بی حجابی مجازی

بازدید : 5464 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه
رسانه یارگمنام</div>
 • شما در یارگمنام  

 •  
 • انگیزه های واقعی شخصیت امام خمینی (ره) و ویژگی های جهانی 
 • هستید
 • انگیزه های واقعی شخصیت امام خمینی (ره) و ویژگی های جهانی

  امام خمینی (ره) شخصیت بسیار قابل ستایشی دارد که می توانیم آنرا الگوی خود قرار دهیم. شخصیتی که محتوای جهانی دارد و نیاز است که به نسل آینده منتقل شود.

  چه چیزی امام خمینی را چنانکه بود ساخت؟ به طور کلی چه عواملی شخصیت، نگرش فلسفی، و زندگی سیاسی ـ مذهبی او را در جهان معاصر شکل داد؟ علاوه بر موفقیتهایش چه چیزهایی در او قابل ستایش است که لازم باشد به آن ها بیندیشیم، یاد بگیریم و سرمشق قرار دهیم؟ چه چیزهایی در او محتوای جهانی دارند و نیاز است که ورای محدودیتهای نگرش جهانی خودمان به نسلهای اینده منتقل شوند؟ پیشنهاد می کنم که به طور خلاصه برای پاسخ به این سؤالات بر سه مفهوم مهم که با اسلام درآمیخته است مروری بکنیم تا روشن شود که چگونه این مفاهیم در تمامی شخصیت و نگرش امام شکل گرفته بود.

  رابطه بین انسان و خداوند

   

  قرآن رابطه بین انسان و خداوند را نشان می دهد، آنچه که روابطی متضاد به نظر می رسد، از یک طرف خداوند از روح خود در انسان می دمد و او را شایسته ایفای نقش نماینده خود (خلیفه در زمین) اعلام می دارد و از طرف دیگر افتخار و آرزوی اولیه انسان در زمین این است که کاملاً به عنوان مطیع خداوند و یا به عبارتی دقیق تر به عنوان بنده او عمل کند. برای درک این تضاد آشکار یعنی خلیفه گری ـ بندگی بایستی تمامی نگرش و شخصیت مذهبی یک مسلمان با ایمان را درک کرد. برای به دست آوردن استحقاق جانشینی خداوند، هر کس باید بنده عاشق او باشد و آمال خود را با اشتیاق و شادی به حضورش تقدیم دارد. اینکه آزادی مطلق الهی باز شناخته شود و برای اینکه کسی کاملاً آزاد باشد باید مطیع کامل خداوند باشد. بنابراین تمامی نگرش ما در هر آنچه که انجام می دهیم بایستی یکی از عبادات ما باشد. چشمان ما تنها به سوی او باشد نه به سوی خودمان. باید بدانیم که از نظر عقلی، جسمی، اخلاقی و روحی در واقع هیچ چیز از آن خود ما نیست. ما تنها امانتدار آنچه هستیم که داریم. از نظر یک مسلمان با ایمان، هر کار خوبی که انجام می دهد تنها به واسطه لطف بی پایان خداوند است. چنین انسانی غرق در مفهوم سپاسگزاری و حس مسئولیت نسبت به خداوند و بنابراین نسبت به جهان است. بنابراین تضادی میان زندگی

  مذهبی شخصی فرد و نمود اجتماعی او نمی تواند وجود داشته باشد. هر فردی بایستی با اطمینان، انصاف و جرأت تمام مردم را از آن خود بداند و ایچنین است که به انسانی مبدل می شود که مطلوب و ایده آل اسلام است. امام خمینی تنها به اینکه حقوقدانی بزرگ شود ـ که البته هم بود ـ قناعت نکرد و همینطور به اینکه فیلسوف مذهبی بزرگ باشد ـ که البته هم بود ـ راضی نشد. او به موضوع استقرار حاکمیت خداوند بر زمین روی آورد و نظام سیاسی دینی ـ دمکراتیک منسجمی را ایجاد کرد. و مهمتر آنکه خود عضوی فعّال در سیاست شد. بحث و گفتگو در مورد عقایدش را ترویج داد و برای دستیابی اجتماع به بینش صحیح کوشید و البته به ایجاد حکومتی که بتواند در اینده نه تنها الگوی دیگر مسلمانان جهان باشد بلکه الگوی تمامی جهانیان باشد نیز موفق بود.

  رابطه فرد و جامعه

   

  قرآن نیز به رابطه بین فرد و جامعه اشاره می کند. جامعه نه برایند افراد است و نه اجزاء افراد عالم. فرد و جامعه توأماً وجود و حقیقت خاص خود را دارا هستند. از آنجا که هر فرد براساس آگاهی و رفتار خود مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. سرنوشت و تقدیر جامعه نیز بر پایه هوشیاری و کردار مشترک همه افراد جامعه شکل می گیرد.

  یک شخص نه تنها به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان عضوی از جامعه نیز مسئول است. برخورداری از کردار نیک و احتراز از بدی وظیفه مقدس و مذهبی هم فرد و هم جامعه است، که البته مضمون قرآن و سنت نیز همواره این مطلب را تأکید می کنند. در شرایطی که امام رهبری متفکرانه خود را فراتر از محدوده حوزه گسترش دادند و تلاشگر عرصه های سیاسی ـ اجتماعی شدند، مشروعیت نظام های هزار فامیلی و سلطنتی را در ایران و دیگر کشورهای مسلمان زیر سؤال بردند. و با اعتقاد به این مسأله که رنج طبقات محروم و مظلوم در سراسر جهان علل

  و عواملی دارد بر احساس مسئولیت خود نسبت به نیاز مشترک پاسخ قاطع دادند. ایشان در این راستا هیچگونه جاه طلبی سیاسی و یا تعلق خاطر مادی و یا تمایل به اثبات وجود خود به سمت و سوق دنیوی نداشتند.

  به نظر من این درک روشن امام از روند تاریخی منظر اسلامی بود که در شکل گیری بینش و حرکت وی بسیار مؤثر بوده است. بر طبق اسلام مسیر تاریخی انسان به واسطه تعامل خواستگاه خداوندی و اراده مشترک انسانها هدایت می شود. بعد معنوی و روانی انسان با واگذاشتن با خود به انحطاط کشیده می شود، مگر آنکه خداوند با فرستادن پیامبران خاص خود و دیگر اولیاء به منظور هدایت انسان مداخله کند. به همان نسبت که بشر پیشرفت می کرد، پیامبران با دستورات جهانی بی شماری می آمدند و بعد معنوی و آسمانی مشترک انسان را به گونه ای والاتر رشد می دادند. آخرین پیامبر خدا، حضرت محمد(ص)، با یک رسالت جهانی آمد. پیامبر اسلام بر این مسأله تأکید ورزیدند که نسل وی بهترین نسل است و آنان نیز یکی پس از دیگری رسالت او را دنبال کردند.

  پیروان نسل پیامبر (ص)

   

  متأسفانه پیروان نسل وی از جمله بسیاری از دانشمندان این فرمایش پیامبر را به روندی جبری تعبیر کردند. آنان بر این باور بودند که روند فوق اجتناب ناپذیر است و هیچ فرد و یا حرکت جمعی نمی تواند این روند را تغییر دهد. این مسأله بی شباهت به قانون دوم ترمودینامیک نبود که بیانگر این مسأله بود که نابسامانی (بی نظمی مادی) در جهان فقط می تواند افزایش یابد. گرچه نگرش مطرح شده، خلاف آن چیزی است که در قرآن آمده، از آنجایی که خداوند در قرآن فرموده است شرایط مردم را تغییر نخواهد داد مگر اینکه خود مردم آنچه در درون دارند، تغییر دهند. افراد از راه ایمان و عمل خود می توانند برخلاف روند معمول در مسیر ارتقاء گام بردارند. علاوه بر این، افراد با تلاش

  جمعی از مرحمت و یاری و کمک الهی برخوردار خواهند شد و نتیجتاً جامعه می تواند خود را به سطح والای معنوی سوق دهد. آشفتگی معنوی برگشت پذیر است. میراث فلسفی جاودانه امام خمینی بر این اساس است که ایشان از پذیرش دید جبری، پیرامون انسان اجتناب می ورزید. از زیباترین عطایای خداوند به انسان، آزادی انتخاب مسیر تعالی و انحطاط است. ایشان متذکر شدند که هیچ چیزی نمی تواند والاتر از تدریس قرآن و سنن مقدس باشد. خداوند در قرآن کریم می فرماید: «تنها به کسانی راه را نشان خواهیم داد که برای خدا و در راه خدا مبارزه کنند. امام خمینی برای نشان دادن حقانیت این کلام، سبک زندگی خود و موفقیت آحاد مردم را در این مسیر قرار داد.

  در طول یک هزار سال اخیر، هیچکس چون امام خمینی نتوانسته است تلفیق زیادی از آنچه از لحاظ انسانی ممکن است ارائه دهد. از آنجایی که یکصدمین سالگرد این مرد بزرگ را گرامی می داریم، نیازمندیم که افکار و اعتقادات و قدرت واقعی ایشان را منعکس کنیم. با انعکاس افکار اوست که به معنای غایی زندگی دست می یابیم و چه بسا از این طریق کلام الهی را نیز بهتر درک کنیم که:

  «نه زمین من و نه بهشت من، جایی برای من ندارد، اما در قلب بندگان با ایمانم جایی برای من وجود دارد.»

  0

  این پست در تاریخ جولای 1, 2018 توسط مدیریت یارگمنام ارسال شده است .

  718
  0
  ارسال نظر
  1 . دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه یارگمنام در وب منتشر خواهد شد.
  2 . پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3 . پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تمامی حقوق اعم از قالب ها و نوشته ها نزد یارگمنام محفوظ می باشد و کپی برداری از آن ها پیگرد قانونی دارد . کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد .

  Coding By S-Mohammad-H