به دلیل هزینه های بالای سرور های یارگمنام مجبور به قرار دادن تبلیغات همسان هستیم , لذا در صورت مشاهده تبلیغات غیر موضوع یارگمنام بدانید از روی جبر و مشکلات مالی می باشد . با تشکر مدیریت یارگمنام

عملیات مکه

انیمیشن عملیات مکه

بازدید : 13295 نفر ؛ دیدگاه : 3 دیدگاه
asabani-iran

ایران ، عصبانی ترین کشور دنیا ؟ ؟ ؟

بازدید : 5851 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه

بی حجابی مجازی

بازدید : 4974 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه
رسانه یارگمنام</div>
 • شما در یارگمنام  

 •  
 • پایین بودن سن ازدواج در دختران 
 • هستید
 • پایین بودن سن ازدواج در دختران

  یكی از بحث‌ هایی كه این روزها نقل بعضی از محافل شده و نسبت به آن اظهار نظر های متفاوتی می‌شود، محدوده سنی ازدواج جوانان است. ازدواج در سنین پایین به جهت کم تجربگی، ممکن است مشکلاتی در پی داشته باشد.


  سوال: آیا پایین بودن سن ازدواج در دختران، نوعی ظلم به آنها محسوب می‌شود، یا باعث سلامت آنها و کاهش فساد در بین دختران و جامعه می‌شود؟
  در جواب به این سوال باید به چند نکته اشاره کرد:
  ۱-ازدواج زود هنگام نیازمند کسب مهارت است.
  باید توجه داشت، اگر در ادامه مطلب به بیان نکات قوت و برکات ازدواج زود هنگام می‌پردازیم، این بدین معنا نیست که از آموزش مهارت لازم و بررسی بلوغ فکری و مهارتی دختران، غافل شویم زیرا دقیقا این همان شبهه مورد نظر است و کسانی به این نوع ازدواج انتقاد دارند، مقصودشان به آسیب ها و افزایش طلاق در بعضی ازدواج های بدون ایجاد مهارت است.
  پس هم خانواده و هم جامعه موظف هستند از دوران متوسطه و سن بلوغ دختران، نکات مورد نیاز را برای تشکیل خانواده و همسرداری و تربیت فرزند، به دختران بیاموزند، تا وقتی دختران با ورود به سن نیاز جنسی و هیجان های عاطفی، بدون مهارت لازم به ازدواج فکر نکند که مبادا این نسخه آرام بخش، آغاز مشکلات بعدی برای دختران جوان و نباشد.

  ۲-توصیه هایی که درباره ازدواج به موقع و سن بلوغ شده است.
  خداوند متعال که آفریننده انسان و آگاه به نیازهای او می‌باشد، بهتر از خود انسان ها برایشان برنامه ریزی و تدبیر کرده است. مانند سازنده یک اتومبیل، که به علت شناخت به آن وسیله، دستور العمل مناسب را هم درباره استفاده از آن داده است. دین اسلام هم درباره زمان ازدواج، سفارهایی کاربردی و نجات دهنده دارد؛ مانند این روایت که پیامبر(صلی الله علیه و آله) روزی بر بالای منبر رفت و پس از ستایش الهی فرمود: «ای مردم! همانا جبرئیل از سوی خداوند لطیف و خبیر بر من نازل شد و گفت: همانا دختران باکره مانند میوه‌های روی درخت هستند. هنگامی که میوه رسید، باید آن را چید، وگرنه خورشید آن را فاسد می‌کند و باد آن را تباه می‌سازد. هنگامی که دختران باکره به دوران بلوغ (و سن ازدواج) برسند، برای آنان دوایی جز شوهر نیست، وگرنه از فسادشان ایمن نباشید؛ زیرا آنان نیز بشرند… .»
  رسول خدا در این بیان نورانی، اول: زمان ازدواج را برای دختران، همان زمان بلوغ بیان می‌کند، چون در این زمان هم خودش نیاز ازدواج دارد و هم می‌تواند زوج خود را به آرامش برساند.
  دوم: نکته دبگر عواقب خطرناک تاخیر در این امر مهم است. دو عامل در این فساد مهم هستند، یکی فساد خود دختر، به خاطر نیازهایش و دیگری وسوسه هاس شیطان که در فساد او نقش دارند.
  روایت دیگری هم از رسول خدا(صلی الله و علیه وآله) وجود دارد که ایشان فرمودند: «هر جوانی که در ابتدای جوانی ازدواج کند، شیطان فریاد می‌زند: فریاد از او، فریاد از او، دوسوم دینش را از دستبرد من نگاه داشت.» در این روایت هم پیامبر اشاره به ازدواج در زمان جوانی دارند و دو بشارت بابت ازدواج در این سن می‌دهند:
  اول: نا امیدی شیطان از انحراف این جوان که زود ازدواج کرده است.
  دوم: بشارت به محفوظ ماندن دو سوم دین این فردی که در جوانی ازدواج کرده است.
  در احکام شرعی هم بعضی از مراجع (آقایان مکارم شیرازی و سبحانی) چنین نظری دارند: «ازدواج از مستحبّات است و اگر كسی بترسد كه با ترك ازدواج در حرام بيفتد، ازدواج بر او واجب است.» یعنی حکم شرعی هم در تایید روایات است و با توجه در معرض بودن فساد دختران، در این اوضاع جامعه، ازدواج را برای دختری که دارد به گناه می‌افتد، واجب می‌دانند.

  ۳-خطرات افزایش سن ازدواج دختران.
  یکی دیگر از نکات مهم و قابل ذکر، بحث بیان خطرات موجود در بالا رفتن سن ازدواج در دختران است.
  الف:سختی مدیریت نیاز دختران از سن بلوغ تا سن ازدواج.
  وقتی دختران در سن ۹ سالگی به بلوغ می‌رسند، اگر ما خوش بین باشیم و پایان دوره متوسطه را هم، سن نیاز دختران در نظر بگیریم، باز هم با توجه به میانگین سن ازدواج در دختران که در سال ۹۴ که به ۲۴ سال رسیده است، بحث سلامت دختران در این دوره چند ساله را چطور مدیریت کنیم؟
  ب:بالا رفتن توقع دختران
  (با توجه به تحصیلات بالا) از همسر آینده شان، یکی دیگر از این آسیب ها است.
  با توجه به افزایش درک و تحصیلات دختران، قطعا آنها هم در انتخاب همسر، وسواس بیشتری به خرج می‌دهند که این عامل خود باعث کاهش قدرت انتخاب آنها می‌شود.
  ج:از دست دادن انگیزه ازدواج و کاهش نشاط دوره جوانی برای ازدواج.
  مهمترین علت گرایش به ازدواج، نیاز جسمی و روحی انسان برای رسیدن به آرامش در کنار همسر است. حال با کاهش نشاط و انگیزه، به خاطر بالارفتن سن دختران، قطعا میل به ازدواج هم در آنها کاهش می‌یابد.
  د:بلاتکلیفی و حیرت در برنامه ریزی زندگی.
  کسانی که ازدواج آنها به تاخیر بیافتد، معمولا در ادامه تحصیل یا برنامه ریزی برای آینده دچار مشکل هستند. چون مشخص نیست محل زندگی بعد از ازدواج در چه شهری باشد و چه تصمیمی برای آینده خود به جهت ازدواج بگیرند.

  ۴ بیان راهکار برای کاهش مشکلات، ازدواج در سن پایین.
  معمولا اشکالاتی را برای ازدواج در سن پایین مطرح می کنند که با رعایت توصیه های اسلام، ضریب این مشکلات کاهش میابد.
  الف:انتخاب درست همسر
  نکته مهم در انتخاب کردن همسر، بحث توجه به هم کفو بودن و بررسی التزام دینی و خدا ترسی خواستگار است که این موارد در روایات ما بسیار وجود دارد. به عنوان مثال به روایتی که امام مجتی(علیه السلام) توصیه به ازدواج با مرد با تقوا دارند، بسنده می‌کنم؛ حضرت فرمودند: «دخترت را به ازدواج مردى با تقوا درآور؛ زیرا اگر دخترت را دوست داشته باشد، گرامى ‏اش مى‏ دارد و اگر دوستش نداشته باشد به او ظلم نمى ‏کند.»
  ب:تربیت مناسب در خانواده
  خانواده بهترین محیط، برای تربیت مناسب دختران و آمادگی آنها برای ازدواج در سن مناسب و پایین است. خصوصا مادر ها به خاطر تناسب جنسیتی باید، این زمینه را برای دختران خود فراهم کنند و با کاهش توقعات دختران و دقت در انتخاب مناسب، آنها از فساد و گرفتاریهای، تاخیر ازدواج در امان دارند.
  ج:کاهش توقعات دختران
  با توجه به سنت های غلط در عرف جامعه، هر روز شاهد افزایش توقعات مالی دختران از همسران آینده هستیم. به حدی که وضعیت مالی، برای بعضی دختران از تقیدات مذهبی مهم تر شده است. اگر این باور غلط اصلاح شود، ما شاهد پایین آمدن سن ازدواج در جامعه، خصوصا دختران خواهیم بود.
  پي‌نوشت‌ ها:
  ۱.«إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ يَتْرُكْ شَيْئاً مِمَّا يُحْتَاجُ إِلَيْهِ إِلَّا عَلَّمَهُ نَبِيَّهُ ص فَكَانَ مِنْ تَعْلِيمِهِ إِيَّاهُ أَنَّهُ صَعِدَ الْمِنْبَرَ ذَاتَ يَوْمٍ فَحَمِدَ اللَّهَ وَ أَثْنَى عَلَيْهِ ثُمَّ قَالَ أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ جَبْرَئِيلَ أَتَانِي عَنِ اللَّطِيفِ الْخَبِيرِ فَقَالَ إِنَ‏ الْأَبْكَارَ بِمَنْزِلَةِ الثَّمَرِ عَلَى‏ الشَّجَرِ إِذَا أَدْرَكَ‏ ثَمَرُهُ‏ فَلَمْ يُجْتَنَى أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ نَثَرَتْهُ الرِّيَاحُ وَ كَذَلِكَ الْأَبْكَارُ إِذَا أَدْرَكْنَ مَا يُدْرِكُ النِّسَاءُ فَلَيْسَ لَهُنَّ دَوَاءٌ إِلَّا الْبُعُولَةُ وَ إِلَّا لَمْ يُؤْمَنْ عَلَيْهِنَّ الْفَسَادُ لِأَنَّهُنَّ بَشَرٌ قَالَ فَقَامَ إِلَيْهِ رَجُلٌ فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَمَنْ نُزَوِّجُ فَقَالَ الْأَكْفَاءَ فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَنِ الْأَكْفَاءُ فَقَالَ الْمُؤْمِنُونَ بَعْضُهُمْ أَكْفَاءُ بَعْضٍ الْمُؤْمِنُونَ بَعْضُهُمْ أَكْفَاءُ بَعْضٍ.» كلينى، محمد بن يعقوب‏، الكافي، تاريخ وفات مؤلف: ۳۲۹ ق‏، محقق / مصحح: غفارى على اكبر و آخوندى، محمد، موضوع: كتب اربعه‏، زبان: عربى‏، تعداد جلد: ۸، ناشر: دار الكتب الإسلامية، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: ۱۴۰۷ ق‏، ج۵، ص۳۳۷.
  ۲.«مَا مِنْ‏ شَابٍ‏ تَزَوَّجَ‏ فِي حَدَاثَةِ سِنِّهِ إِلَّا عَجَّ شَيْطَانُهُ يَا وَيْلَهُ يَا وَيْلَهُ عَصَمَ مِنِّي ثُلُثَيْ دِينِهِ فَلْيَتَّقِ اللَّهَ الْعَبْدُ فِي الثُّلُثِ الْبَاقِي‏»مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار‏، تاريخ وفات مؤلف: ۱۱۱۰ ق‏، محقق / مصحح: جمعى از محققان‏، موضوع: جوامع روايى‏، زبان: عربى‏، تعداد جلد: ۱۱۱، ناشر: دار إحياء التراث العربي‏، مكان چاپ: بيروت‏، سال چاپ: ۱۴۰۳ ق‏، ج۱۰۰، ص۲۲۱.
  ۳.توضیح المسائل مراجع، بخش ازدواج.
  ۴.خبرگزاری تسنیم.
  ۵.«جَاءَ رَجُلٌ إِلَى الْحَسَنِ ع يَسْتَشِيرُهُ فِي تَزْوِيجِ ابْنَتِهِ فَقَالَ زَوِّجْهَا مِنْ‏ رَجُلٍ‏ تَقِيٍ‏ فَإِنَّهُ‏ إِنْ‏ أَحَبَّهَا أَكْرَمَهَا وَ إِنْ أَبْغَضَهَا لَمْ يَظْلِمْهَا» طبرسى، حسن بن فضل‏، مكارم الأخلاق‏، تاريخ وفات مؤلف: قرن ۶، محقق / مصحح: ندارد، موضوع: اخلاق‏، زبان: عربى‏، تعداد جلد: ۱، ناشر: الشريف الرضى‏، مكان چاپ: قم‏، سال چاپ: ۱۴۱۲ ق / ۱۳۷۰ ش‏، ص۲۰۴.

  1+

  این پست در تاریخ نوامبر 2, 2017 توسط تیم نوشتار یارگمنام ارسال شده است .

  1078
  1+
  ارسال نظر
  1 . دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه یارگمنام در وب منتشر خواهد شد.
  2 . پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3 . پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تمامی حقوق اعم از قالب ها و نوشته ها نزد یارگمنام محفوظ می باشد و کپی برداری از آن ها پیگرد قانونی دارد . کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد .

  Coding By S-Mohammad-H