به دلیل هزینه های بالای سرور های یارگمنام مجبور به قرار دادن تبلیغات همسان هستیم , لذا در صورت مشاهده تبلیغات غیر موضوع یارگمنام بدانید از روی جبر و مشکلات مالی می باشد . با تشکر مدیریت یارگمنام

پیامدهای تکبر در قرآن کریم

بازدید : 11 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه

پیامدهای تکبر در قرآن کریم

بازدید : 11 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه
عملیات مکه

انیمیشن عملیات مکه

بازدید : 13309 نفر ؛ دیدگاه : 3 دیدگاه
asabani-iran

ایران ، عصبانی ترین کشور دنیا ؟ ؟ ؟

بازدید : 5853 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه

بی حجابی مجازی

بازدید : 4979 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه
رسانه یارگمنام</div>
 • شما در یارگمنام  

 •  
 • چرا دخترم بی حجاب است ؟ 
 • هستید
 • چرا دخترم بی حجاب است ؟

  گاهی با اینکه تمامی اعضای خانواده با حجاب هستند فرزند آنها بی حجاب می شود و به نوعی دغدغه تبدیل می شود.

  بی حجابی عوامل مختلفی دارد همچون تربیت نشدن درست در خانوداده و مشکلات اجتماعی.

  چند روز پیش خانمی برایمان ایمیلی فرستاد با این مضمون : خانمی هستم محجبه ولی دخترم حجاب را رعایت نمی کند ، چه کنم ؟
  سوالی که برای جوابش باید برگه های تاریخ را ورق زد ، کتاب روانشناسان را دوره نمود ، حرف جامعه شناسان را شنید و …. البته از همه مهمتر اموزه های دینی را بررسی نمود.در جواب این سوال کتابها می توان نگاشت و قلمها فرسود ؛ ولی بر ان شدیم که جواب را به صورت مختصر و البته مفید و در حد توانمان و با استفاده از روایات معصومین علیهم السلام – که بهترین راه را به ما نشان می دهند – بنویسیم . وچون این مساله یک مساله فراگیر و مبتلابه است و جامعه امروز ما با ان درگیر می باشد ، بهتر دیدیم که جواب را برای سایرین به نمایش بگذاریم تا بتوانیم در این اشفته بازار حجاب راه کاری را ارایه نموده باشیم.
  با تقدیم سلام و عرض تشکر
  خواهر گرامی در ابتدا از اینکه شما ملتزم به حجاب هستید و مساله حجاب به دغدغه شما تبدیل شده بسیار خرسندیم .چون حجاب نه یک مساله شخصی بلکه بیشتر مساله ای اجتماعی می باشد و زن مسلمان در قبال جامعه مسوول است .
  در جواب سوال شما ما به صورت کلی و ریشه ای به مطلب نگاه می کنیم و مخاطبمان عام است و شخص شما را به تنهایی شامل نمی شودکه با مطالعه آن شاید شما بتوانید مشکل کارتان را پیدا نمایید و در صدد رفع ان برایید.
  مساله مورد بحث و مسایلی از این قبیل جوابهای اشکار و روشنی دارد که ما متاسفانه چشم بر آنها می بندیم و خود را به تجاهل می زنیم . مانند کبک که سر درون خاک می برد به امید اینکه دیگران او را نبینند.
  خواهرم علتهای متعددی وجود دارد که انسانها از راه مستقیم خارج شده و طریق ناصواب را برمی گزیند.
  این علتها را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود : ۱- علتها و مشکلات شخصی و تربیتی ۲- علتها و مشکلات اجتماعی
  برای روشن شدن مطلب سعی می کنیم به صورت دسته بندی شده و به دور از توضیحات اضافی و ملال اور سر فصل مطالب را برای شما بیان نماییم.

  مشکلات شخصی بی حجابی :

  ۱- لقمه حرام : یکی از مهمترین عوامل انحراف انسان و جامعه و نابودی انها ، لقمه حرام است که در متون اسلامی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. انسانی که لقمه ای از حرام می خورد اولین گام را در راه انحراف برمی دارد.
  پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) در مورد کسی که لقمه‌ای حرام بخورد، می‌فرمایند: تا چهل شب نمازش قبول نمی‌شود و تا چهل روز دعایش مستجاب نمی‌شود و هر گوشتی که در بدن او از حرام روییده شده آتش به آن سزاوارتر است و جز این نیست که یک لقمه هم گوشت را در بدن می‌رویاند بحارالانوار: ۶۳/۳۱۴.
  امام صادق(علیه السلام) در مورد تأثیر لقمه حرام در نطفه انسان می‌فرمایند
  درآمد حرام در فرزندان اثر (نامطلوب) می‌گذارد و هدایت آنها را دچار مشکل می‌کند
  کافی: ۵/۱۲۵.
  اگر فرزند از لقمه حرام به وجود امده باشد طبق روایت تربیت ان مشکل می شود تا انجا که گاهی پیش می اید که به هیچ وجه تربیت صحیح ان ممکن نمی شود.
  ۲-تربیت نادرست :
  دختر از کودکی باید مورد توجه باشد . اشنایی دختر از سنین پایین با حجاب و عادت دادن ان به چادر یک راهکار بسیار موثر می باشد. چه خوب است از کودکی برای او چادر بدوزند و دختر بچه در بازیهای کودکانه از ان استفاده نماید. متاسفانه امروزه شاهدیم که خانواده ها دختران را حتی تا سنین نزدیک به بلوغ به صورت برهنه وارد اجتماع می نمایند و دختر هنگام بلوغ هیچ اشنایی با حجاب که ندارد هیچ ، عادت به برهنگی نموده و حیا و عفت او نیز کاهش می یابد و نمایان بودن بدنش مقابل نامحرمان ترسناک و قبیح به نظرش نمی اید.
  مساله مهم دیگر تربیتی ان است که از سنین پایین و کودکی نماز خواندن به او اموزش داده شود و نمازها را به موقع بخواند. که : ان الصلاه تنهی عن الفحشا و المنکر .
  کسی که نماز را کوچک شمارد دیگر نمازش قدرت نجات از فحشا و منکر را ندارد ، پس امکان اینکه انسان به منکرات مبتلا شود بسیار است .
  البته در مساله تربیتی سخن بسیار است که در این مجال کوتاه نمی گنجد.
  ۳- گوش دادن به موسیقی :
  متاسفانه امروزه با وجود تلویزیون و رادیو و … در تمام خانه ها گوش دادن به موسیقی به یک امر عادی تبدیل شده و هیچ کس به این مساله حساس اهمیت نمی دهد. تلویزیون از صبح تا شب در خانه های ما موسیقی پخش می کند و خرابیها و اسیب های جبران ناپذیری را بر ما وارد می نماید .
  توجه شما را به چند روایت در مورد مضرات موسیقی جلب می نمایم .
  امام صادق (علیه السلام) فرمودند: زماني كه در خانه كسي به وسيله موسيقي زنان و مردان گرد هم آيند شيطان نَفَسي شيطاني در او مي دمد كه بعد از آن غيرت را از دست مي دهد. وسايل الشيعه ،ج ۱۲، ص ۲۳۲
  امام صادق (عليه‎ السلام ) فرمودند: نواختن موسيقي نفاق را در دل مي روياند همان طوري كه آب، سبزه را مي روياند. اصول كافي، ج ۶، ص ۴۳۲.
  پیامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) فرمودند: فرشتگان به خانه اي كه شراب و وسائل موسيقي و قمار در آن باشد وارد نمي شوند. دعاي اهل خانه مستجاب نمي گردد خيرو بركت هم از آنها مي رود. . اصول كافي، ج ۶، ص ۴۳۲
  بنابراین به شما توصیه می کنیم که به هیچ وجه حتی برای لحظات اندک هم موسیقی گوش ندهید و صدای موسیقی در منزلتان پخش نشود.
  ۴- مشاهده فیلمها و تصاویر کذایی:
  متاسفانه با وجود امکانات صوتی و تصویری گسترده در منازل ، فرزندانمان از کودکی با دیدن تصاویر نامناسب پرورش می یابند. خانمهایی که بی حجاب و طبق اخرین مد در فیلمها بازی می کنند -اعم از ایرانی و خارجی – بهترین معلم برای منحرف کردن دخترانمان هستند . وقتی بازیگران زن با بدترین پوشش در فیلمها جلوی دیدگانمان رژه می روند چگونه توقع دارید که دخترانمان آن چنان که می خواهیم لباس بپوشند ، سخن بگویند ، رفتار کنند و … نه خیر کودکان ما از بدو تولد خارج از اختیار ما در دانشگاه بزرگ صدا و سیما تعلیم می بینند و کاملا از دسترس ما خارج می شوند. پس توصیه می شود تا جای ممکن کودک از بدو تولد از این برنامه ها دور باشد و دیدن این گونه فیلم ها برای هیچ کس توصیه نمی شود.
  البته عوامل متعدد دیگری هم وجود دارد که مجال بررسی انها خارج از حوصله این مقال است.

  مشکلات اجتماعی بی حجابی :

  با کمال تاسف مشاهده می شود که جامعه بشری روز به روز به سوی انحطاط و زوال اداب و اصول اخلاقی پیش می رود و فساد و فحشا تمام جوامع بشری را در بر گرفته است . با این حساب ما نیز که معاشرت با انسانها در جامعه بشری جزء لاینفک زندگیمان است ، در معرض خطرات و آسیبهای این انحطاط بشری هستیم. بنابراین کار بسیار دشوار به نظر می رسد و انسان باید با مراقبتهای شدید و با قرار نگرفتن در مواضع و جریانهایی که ممکن است او را با خود به قهقرا ببرد ، و با همسو نشدن و دوری از آنها خود و خانواده اش را بیمه نماید.
  متاسفانه در جامعه ما ازدواج رنگ باخته و دیگر جوانان به راحتی زیر با آن نمی روند . طبق آمارهای موجود در ۱۰ سال گذشته سن ازدواج دختران از ۱۸ سال به ۲۸ سال پیش رفته که این یک نوع فاجعه می تواند باشد. سنتهای اسلامی و روایات بر زود ازدواج کردن جوانان تاکید بسیار دارند تا آنجا که کسی را که ازدواج نکرده کامل الایمان نمی دانند و تنها راه کامل شدن دین را ازدواج می دانند.
  دخترانمان به بهانه درس خواندن و ادامه تحصیل از زیر بار مسوولیت تشکیل خانواده شانه خالی می کنند وبه دانشگاه می روند. دانشگاهی که فقط در آن آموزش علم نیست ،که جوانان ما در آن آموزش بی حیایی و بی عفتی می بینند. کسی که می خواهد کسب علم نماید را با انواع و اقسام آرایش و لباسهای آنچنانی و مد و … چه کار؟!. تحصیل علم جهاد است . آیا این وضع دانشگاههای ما مناسب باجهاد است؟
  نه خیر دخترانمان را با فرستادن به این دانشگاهها به کام شیطان می فرستیم . گهگاه شنیده می شود که می گویند : باطن انسانها ملاک است نه ظاهر آنها . این کلام بسیار بسیار اشتباهی است . ظاهر انسانها بیانگر باطن آنهاست ،که رنگ رخساره خبر می دهد از سرّ درون
  انسانی که بی حجاب در مقابل نامحرمان قرار می گیرد در واقع معصیت کار است و ربطی به باطن و ظاهر ندارد و کسی که معصیت خدا را می کند و جرأت می نماید در مقابل خداوند مخالفتش را نمایان کند چگونه می تواند انسان قابل اعتمادی باشد.
  گاهی می گویند که انسان اگر خودش خوب باشد مکان نمی تواند در او تاثیر بگذارد.
  این کلام تا اندازه ای درست است اما آیا ما به آن اندازه خوب هستیم ؟ این خوبی برای معصومین و اولیاءالله است و هر کسی را شامل نمی شود. ما خودمان را فریب ندهیم.
  متون اسلامي به ما فرمان مي دهد که اگر در جایی نمی توانید دینتان را حفظ کنید از آن مکان کوچ کنید.
  خداوند در کتاب شریفش می فرماید : الم تکن ارض الله واسعة فتهاجروا فيها ( سوره نساء ايه ۹۷ )
  لازم نیست که انسان خود را در معرض گناهان قرار دهد تا پس از به گناه افتادن توجیه کند که جو و جامعه خراب بود . این توجیه ها در محکمه عدل الهی ارزش و اعتباری ندارد.
  پس توصیه می شود که دخترانمان در این وضعیت فعلی دانشگاهها و فضای بسیار نامناسب آنها ، به دانشگاه نروند و در مراکز آموزشی که اختلاط دختران و پسران در آن نیست به ادامه تحصیل بپردازند.
  مساله مهم و خطر بسیار عظیم اجتماعی دیگر مساله اشتغال زنان و دختران در فضاهایی است که مربوط به آقایان است. این اختلاط آقایان و خانمها در کارهای اداری و غیره، بزرگترین جنایت در حق جامعه اسلامی و انسانی است. چگونه می شود و یک مسلمان به خود اجازه می دهد که ناموسش _ دختر یا همسرش _ در اتاقی تنها با مردی نامحرم هر روز از صبح تا بعداز ظهر بماند. ( بیشتر اداره جات این گونه اند ) . چگونه ممکن است که یک مسلمان با این مطلب کنار آید. مگر این همه در روایات تاکید نشده و از اختلاط نامحرمان برحذر داشته نشده ایم . مگر نشنیده اید روایت پیامبر صلی الله علیه و اله را که می فرمایند : شیطان به حضرت موسی (ع) گفت : ای موسی ! با زنی که به تو محرم و یا حلال نیست خلوت مکن ( تنها مباش ) ، به خاطر آنکه هیچ مردی با زن نامحرمی خلوت نمی کند ، مگر این که من همراه آن دو هستم. ( و خودم شخصا آن دو را برای گناه و رابطه نامشروع تحریک و وسوسه می کنم )بحار الانوار : ج ۱۳ ص ۳۵۰
  امیرالمومنین امام علی علیه السلام در باره سخن گفتن با زن نامحرم فرمود:
  « عباد الله! اعلموا… محادثة النّساء تدعوا الی البلاء و بزبغ القلوب. و الرّمق لهنّ یخطف نور ابصار القلوب و لمح العبون مصائد الشّیطان ».
  ای بندگان خدا! بدانید که… گفتگو و اختلاط مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل ها را منحرف می سازد بحارالانوار ج ۷۴ ص ۲۹۱
  امام صادق در حدیث مناهی فرمود: «رسول خدا فرمان داده بود که زن مسلمان با مردان نامحرم بیش از پنج کلمه – که آن هم در موضوعات ضروری باشد- سخن نگوید». وسائل الشيعه، ج ۲۰، ص۱۹۷
  مساله مهم دیگر مساله ربا می باشد که در جامعه و بازار امروز به مساله ای عادی مبدل شده است . معاملات بانکها ربوی است و در بازار نزول و ربا نُقل و نبات است . گرفتن سود پول زرنگی و کار بلدی است.
  قال النبي‏صلي الله عليه وآله وسلم:
  «يأتي علي الناس زمان لا يبقي أحد الاّ أكل الرّبا فاِن لم يأكله أصابه من غباره‏» : روزگاري خواهد آمد كه كسي نمي‏ماند مگر اين كه ربا مي‏خورد و اگر ربا نخورد، غبارش بر او مي‏نشيند. مستدرك الوسائل، ج ۱۳، ص ۳۳۳، ح ۱۸.
  قال النبي‏صلي الله عليه وآله وسلم:
  «يأتي علي النّاس زمان يستحلّ فيه الرّبا بالبيع و الخمر بالنّبيذ و السّحت بالهديّة»روزگاري براين مردم خواهد آمد كه ربا را به اسم خريد و فروش، شراب را به اسم نبيذ و رشوه را به اسم هديه، حلال بشمرند. بحار الانوار ، ص ۳۳۲، ج
  امام صادق ‏عليه السلام می فرمایند: «اذا أراداللَّه بقوم هلاكاً ظهر فيهم الرّبا: هرگاه خداوند هلاك قومي را اراده كند، ربا در بين آنان آشكار مي‏شود. وسائل الشيعه، ج ۱۸، ص ۱۲۳، ح ۱۷.
  امام صادق (ع) می فرماید:«اذا اراد الله بقوم هلاكا ظهر فيهم الربا»: «هنگامى كه خداوند اراده هلاكت قومى را كند ربا در ميان آنها ظاهر مى گردد» وسائل الشیعه : ج ۱۸ ص ۱۲۳
  آیا چنین جامعه ای رنگ و روی صلاح را به خود می بیند؟( در قسمت قبل به اثرات مخرب لقمه حرام اشاره کردیم ).
  در آخر با یک معادله ساده اوضاع نابسمان جامعه را برای شما بیان می کنیم : دانشگاهها مملو از دختران ، فضا برای پسران کمتر از دختران ، امکان دسترسی به شغل برای دختران مهیا تر از پسران ، عدم رغبت به ازدواج از ناحیه پسران به دلیل نداشتن شغل مناسب و بالارفتن توقع دختران تحصیل کرده ( دختر لیسانسه زیر بار ازدواج با پسر دیپلمه نمی رود) ، بالا رفتن سن ازدواج ، بالارفتن فساد و فحشا در جامعه ، تزلزل خانواده ، تزلزل جامعه ، جرم و جنایت فراگیر و …
  سخن برای گفتن زیاد و حوصله ها اندک ، اما چه کنیم که درد زیاد است و سینه ضیق .
  از طولانی شدن جواب عذر خواهی می کنم و باید به عرض برسانم که نگه داشتن ایمان در اخر الزمان از نگهداشتن گوی گداخته شده از آتش در کف دست مشکل تر است و خیر و صلاح در انزوا .
  با آرزوی توفیقات روزافزون برای شما
  والسلام علیکم و رحمه الله

  منبع:
  مؤسسه جهانی سبطین علیهماالسلام

  0

  این پست در تاریخ ژوئن 27, 2018 توسط تیم نوشتار یارگمنام ارسال شده است .

  931
  0
  ارسال نظر
  1 . دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه یارگمنام در وب منتشر خواهد شد.
  2 . پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3 . پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تمامی حقوق اعم از قالب ها و نوشته ها نزد یارگمنام محفوظ می باشد و کپی برداری از آن ها پیگرد قانونی دارد . کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد .

  Coding By S-Mohammad-H