به دلیل هزینه های بالای سرور های یارگمنام مجبور به قرار دادن تبلیغات همسان هستیم , لذا در صورت مشاهده تبلیغات غیر موضوع یارگمنام بدانید از روی جبر و مشکلات مالی می باشد . با تشکر مدیریت یارگمنام

عملیات مکه

انیمیشن عملیات مکه

بازدید : 13979 نفر ؛ دیدگاه : 3 دیدگاه
asabani-iran

ایران ، عصبانی ترین کشور دنیا ؟ ؟ ؟

بازدید : 6177 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه

بی حجابی مجازی

بازدید : 5609 نفر ؛ دیدگاه : بدون دیدگاه
رسانه یارگمنام</div>
 • شما در یارگمنام  

 •  
 • احادیث و روایات درباره موسیقی 
 • هستید
 • احادیث و روایات درباره موسیقی

  ۱- پیامبر صلی الله علیه و آله میفرمایند:

  همانا خداوند تعالی مرا راهنما و رحمت برای جهانیان قرار داده و مرا امر کرده که مزمارها و معزفه ها و تارها و بت ها و اعمال جاهلیت را از بین ببرم، بدرستی که معامله و تجارت و خرید و فروش آلات موسیقی حرام است. (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۱۹) (مستدرک، ج۲، ص ۴۵۸)

  ۲- سوره مبارکه اسرا (بنی اسرائیل)، آیه ۶۴:

  (و به شیطان گفته شد) هرکس را میتوانی با صدایت از راه بلغزان…

  در روایتی از امام صادق علیه السلام در خصوص این قول خداوند در قرآن سؤال شد، حضرت در پاسخ فرمودند: منظور از با صدایت غنا و تارها و آلات موسیقی است که همانا آنها از صداهای شیاطین است. (الغدیر، علامه امینی، ج۸، ص۶۹، ح۳) (تفسیر نورالثقلین، ج۴، ص۴۲)

  ۳- از عبدالله بن عباس از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روایت شده که فرمودند:برخی از اقوام هستند که قرآن را برای غیر خدا فرا میگیرند و از آن به عنوان وسیله ای از آلات موسیقی استفاده میکنندو با قرآن غنا میکنند، تا اینکه فرمودند این اقوام طبل و آلات موسیقی را نیکو میشمارند امر به معروف و نهی از منکر را زشت میدانند. سپس فرمودند: اینان در ملکوت آسمانها پلیدهای نجس خوانده می شوند. (وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۳۰، ح۲۷) (تفسیر قمی، ص۴۲۷)

  ۴- از امام صادق علیه السلام درباره قول زور(که در آیه ۳۰ سوره مبارکه حج آمده) سؤال شد، فرمودند:غناء همان قول زور و سخن باطل است… شما را از نواختن آلات موسیقی همچون صنج ها برحذر میدارم، همانا شیطان با کسیکه آنرا بنوازد به سرعت همراه میشود ملائکه از او فرار میکنند و نفرت دارند. هرکه در خانه اش چهل روز طنبور (سه تار) باشد غضب الهی را بسوی خود جلب کرده است. (من لایحضره الفقیه، ج۴، ص۴۶، ح۶)

  باز هم تذکر میدم واسه افرادی که نکات اول این صفحه رو نخوندن: در این روایت فقط منظور طنبور یا همون سه تار نیست بلکه منظور همه آلات موسیقيه.

  ۵- در فقه الرضوي (باب شرب خمر وغناء) از امام رضا عليه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس درخانه اش طنبور(سه تار)، عود ياهر چیزی از وسايل موسيقي از قبیل معزفه و يا شطرنج و ساير وسايل شبيه به آن (وسايل قمار) را چهل روز نگهدارد، پس به حقيقت و حتما شايسته خشم خداست و اگر در آن چهل روز ازدنيا برود، همچون فاجر فاسقي مرده است که جايگاه او جهنم خواهد بود و اين عاقبت، بد بازگشتي خواهد بود. (تفسير اثنا عشري، ج۹، ص۴۹)

  ۶- امام صادق عليه السلام فرمودند: هنگامي که آدم وفات يافت، شيطان و قابيل در زمين به شادي پرداختند و براي سرزنش آدم عليه السلام به نواختن تار و آلات موسيقي مشغول شدند و هر چه از اين گونه در زمين است و مردم از آن لذت ميبرند، از همانجا سرچشمه گرفته است.(فروع الکافي، ج۶، ص۳۱،

  ح۳) (وسائل الشيعه، ج۶، ص۲۲۳، ح۵) (لئالي الاخبار، ج۵، ص۲۲۱)

  ۷- جابر بن عبدالله از پيامبر صلي الله عليه وآله نقل کرده که فرمودند: شيطان اولين کسي بود که آواز خواند و اولين کسي بود که نوحه کرد، هنگاميکه آدم عليه السلام از درخت ممنوعه در بهشت خورد، آواز خواند و وقتي که حضرت حوا از بهشت رانده شد و به زمين آمد، شيطان چون نعمت هاي بهشت را به ياد آورد نوحه و زاري کرد. (وسائل الشيعه، ج۱۲، ص۲۳۱، ح۲۸) (لئالي الاخبار، ج۵، ص۲۲۲)

  ۸- امام صادق عليه السلام فرمودند: جز اين نيست که خداوند صنايعي را که از آن فساد محض ايجاد ميشود حرام کرده است. مثل سازها و ني ها و همه آلات موسيقي و لهو  و هر چه که شبيه به آن است، و بايد از آن دوري کرد و در اين وسائل و آلات و هر آنچه از آنها ايجاد ميشود هيچ صورتي از صلاح و درستي نيست و لذا آموختن آن و آموزش آن و استفاده از آن و اجرتگرفتن براي آن و تمامي صورتهاي آن حرام است.(وسائل الشيعه، ج۱۲، ص۵۷، ح۱، به نقل از تحف العقول)

  نکته قابل توجه اینه که تو این روایت از همه انواع موسیقی نام برده شده.

  ۹- اسحاق بن جریر روایت کرده که امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:همانا شیطانی بنام قفندر وجود دارد، هرگاه چهل روز در خانه کسی بربط نواخته شود و مجلس غنا برگزار گردد، آن شیطان تمام اعضای خود را بر تمام اعضای صاحبخانه میگزارد قرار میدهد و در آن میدمد، بعد از این دمیدن است که غیرت از او برداشته میشود بطوریکه از تجاوز به ناموسش نیز باکی ندارد. (فروع کافی، ج۶، ص۴۳۳، ح۱۴) (وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۱۲۳۲، ح۱) (لئالی الأخبار، ج۵، ص۲۲۱)

  و در حدیث دیگری آمده است: وقتی که چنین شد، شرم و حیا از او برداشته میشود به گونه ای که از سخنان ناروایی که به مردم میگوید، یا مردم درباره او میگویند، پروایی ندارد. (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۱۷)

  ۱۰- امام صادق علیه السلام فرمودند: نواختن تار نفاق را در قلب می رویاند همانطور که آب، سبزه را می رویاند. (بحارالانوار، ج۷۹، ص۴۴۱، ح۲۰) (وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۳، ح۳) (لئالی الأخبار، ج۵، ص۲۲۱)

  ۱۱- امام باقر علیه السلام فرمودند: غنا نفاق را در قلب میرویاند همچنان که درخت خرما خوشه می رویاند. (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۱۲)

  در مورد دو حدیث بالا:

  کسی که نفاق دارد منافق است و احتمالا می دانید که عذاب منافق مثل عذاب کافران بلکه بدتر ميباشد. در قرآن كريم آمده است که خداوند نور منافقین را در وسط راه از آنها میگرد و نکته جالب اینجاست که چرا خداوند نورشان را در وسط راه میگیرد؟ اصلا چرا به آنها نور میدهد که بعد از آنها بگیرد؟ آیت الله جوادی آملی در تفسیر این آیه(آیه ۱۷ سوره مبارکه بقره) میفرمایند: اگر در اول راه نوری نداشته باشند خیلی گمراه و متحیر نمیشوند چون هنوز اول راه هستند ولی اگر کسی تا نیمه های راه نور داشته باشد و وسط راه نورش خاموش شود در حیرت و گمراهی میماند.

  ۱۲- امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند:  فرشتگان به خانه ای که در آن شراب، دف(نی و دایره) و طنبور(سه تار) و نرد (آلات قمار) وجود داشته باشد وارد نمیشوند و دعای آن خانه به اجابت نمی رسد و برکت از آن خانه دور می شود. (وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۳۵، ح۱۳) (سنن النبی(ص)، ج۸، ص۱۷۱، ح۱۳۰۱۹)، لئالی الأخبار، ج۵، ص۲۲۲)

  ۱۳- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: نوازنده سه تار در روز قیامت حاضر میشود، در حالی که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش است و بالای سرش هفتاد هزار ملک [از مأمورین عذاب] خواهد بود که در دست هر یک گرزی از آتش است که بر سر و صورت او می زنند،اهل غنا از قبرش کور و کر و لال محشور می شود، زناکار و اهل مزمار و دف نیز همانند او محشور میشوند. (یحارالانوار، ج۷۶، ص۲۵۳) (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۱۹)

  قابل توجه اینکه حشر اهل غنا در این روایت با حشر شخص زناکننده یکسان شمرده شده!!!

  ۱۴- مردی از اهل شام از حضرت علی علیه السلام درباره معنای آواز کبوتر (قمری) پرسید. حضرت فرمودند: او نوازندگان موسیقی و آوازه خوانان را نفرین میکند. (بحارالانوار، ج۷۹، ص۲۵۲، ح۸) (لئالی الأخبار، ج۵، ص۲۲۱) (وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۳۴، ح۱۰)

  ۱۵- حضرت علی علیه السلام فرمودند: سلام کردن به شش گروه جایز نیست: یهودی، نصرانی، کسانیکه نردبازی میکنند، شرابخوارن، نوازندگان نی و طنبور. (بحارالانوار، ج۷۹، ص۲۵۲، ح۷) (خصال، ج۱، ص۳۳۰، ح۲۹) (الرائد-ابن قولویه، ص۴۹۰)

  ۱۶- امام رضا علیه السلام فرمودند: گوش دادن به آلات موسیقی مثل تارها از گناهان کبیره است. (مستدرک، ج۲، ص۴۵۹) (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۲۰،ح۱۵۱۷۸)

  ۱۷- حضرت علی علیه السلام فرمودند: بر قومی از بنی اسرائیل شبانه عذاب نازل شد، صبح که شد، دریافتند که چهار گروه از آنان نابود شده اند: طبل زنندگان، آوازخوانان، احتکار کنندگان، رباخواران. (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۷)

  ۱۸- امام صادق علیه السلام فرمودند: (در آخر الزمان) آلات لهو و لعب (موسیقی) را می بینی که در رهگذر مردم آشکارا به کار گرفته می شود، مردم عبور میکنند و کسی جرأت نمی کند که از آن جلوگیری به عمل آورد. (منتخب الاثر، ص۵۳۴)  (بشارة السلام، ص۱۲۶) (بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۵۸)

  ۱۹- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: کسی صدایش را به غنا بلند نمی کند، مگر اینکه خداوند دو شیطان بر او مأمور می کند که بر دوشهای او سوار شوند و با پاشنه پایشان بر سینه وی می زنند تا وقتی که وی ساکت شود. (بحارالانوار، ج۷۶، ص۲۴۷) (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۲۱۴)

  ۲۰- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: همانا خداوند، دف، طبل، نی ها، و آلات لهو و لعب را حرام کرده است. (مستدرک، ج۲، ص۴۵۸)

  1+

  این پست در تاریخ دسامبر 10, 2017 توسط مدیریت یارگمنام ارسال شده است .

  2121
  1+
  ارسال نظر
  1 . دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسانه یارگمنام در وب منتشر خواهد شد.
  2 . پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  3 . پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تمامی حقوق اعم از قالب ها و نوشته ها نزد یارگمنام محفوظ می باشد و کپی برداری از آن ها پیگرد قانونی دارد . کپی از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد .

  Coding By S-Mohammad-H